Yellowstone národní park

První národní park na světě

1. března 1872 se Yellowstone stal prvním národním parkem pro všechny, který si užil jedinečné hydrotermální a geologické vlastnosti. Na území Yellowstone o rozloze 2,2 milionu akrů mají návštěvníci jedinečné příležitosti pozorovat divokou zvěř v neporušeném ekosystému, prozkoumat geotermální oblasti, které obsahují asi polovinu aktivních světových gejzírů, a prohlédnout si geologické zázraky, jako je Grand Canyon řeky Yellowstone.

Asi před 16,5 miliony let začalo intenzivní období vulkanismu poblíž hranic dnešní Nevady, Oregonu a Idaha. Následné sopečné erupce lze vysledovat přes jižní Idaho směrem k Yellowstone. Tato 500 mil dlouhá stezka s více než 100 kalderami byla vytvořena, když se severoamerická deska pohybovala jihozápadním směrem přes mělké těleso magmatu. Asi před 2,1 miliony let přiblížil pohyb severoamerické desky oblast Yellowstone k mělkému magmatickému tělesu. Tento vulkanismus dnes zůstává hnací silou v Yellowstone.

Použité zdroje: Yellowstone national park 

 

Webkamera - Severní vchod - Electric Peak

Náhledový obrázek North Entrance - Electric Peak

Ranní pohledy z této webové kamery jsou velkolepé, zvláště v zimě, kdy se ranní slunce dotkne Electric Peak.

Hledejte divokou zvěř – pasoucí se zde lze vidět losa, bizona a vidloroha.

Na fotografii vpravo je Todd Hoefen (geofyzik USGS) provozující zobrazovací spektrometr HySpex™ ke shromažďování hyperspektrálních snímků části stěny kaňonu v Grand Canyon of the Yellowstone v Yellowstonském národním parku.
 
USGS provádí hyperspektrální zobrazování v Yellowstonském národním parku, aby zlepšilo naše chápání geologických procesů probíhajících v parku. 

Tyto aktivity pomohou porozumět minerálním variacím na povrchu, které naznačují minulou hydrotermální aktivitu, aktuální proudění horké vody horninou a budou použity k identifikaci změn v geologické aktivitě v budoucnosti.

Zdroj: USGS

Boření mýtů o jednom z největších vulkanických systémů na světě – 10 nejčastějších mylných představ o vulkanismu Yellowstone. Michael Poland, vedoucí vědecký pracovník USGS, Yellowstone Volcano Observatory Zdroj: USGS Délka videa: 01:28:58

Erupce gejzíru Beehive, jak je vidět z živé webové kamery na vrcholu Old Faithful během zimního dne v prosinci.
Nepřihlášený